Fidan Aşılama Nedir? Narenciye ve Avokado Aşılama

Fidan Aşılama Nedir? Narenciye ve Avokado Aşılama , Neden Aşılama Yaparız? Narenciye ve Avokado Tohumlarının Çimlendirilmesi T Göz Aşısı Nasıl Yapılır? Dilcikli Aşı ve Kabuk aşı yöntemleri

Aşılama yaygın bir bahçecilik tekniğidir. Orijinal bitki ile genetik olarak aynı yavruları üreten etkili bir yayılma yöntemidir.

Aşılama tanıdık bir terim olsa da, insanların aşılamanın ne olduğunu ve neden yapıldığına dair gerçek bir bilgisi yoktur. Öyleyse bu konuda bilgi verelim.

Dilcikli aşı yöntemi için bu yazımıza tıklayabilirsiniz.

Yongalı Göz aşısı için bu yazımıza tıklayabilirsiniz.

T Göz aşısı için bu yazımıza tıklayabilirsiniz.

Fidan Aşılama nedir?

Aşılama tipik olarak tek bir bitki olarak işlev görmek için iki bitkinin parçalarının birleştirilmesini içerir. Bitkilerden biri alt gövde ve kök sistemini sağlar. Buna stok veya anaç denir. Diğer bitki, filiz adı verilen arzu edilen özelliklere (güzel çiçekler veya lezzetli meyvelere) sahip üst kısmı (saplar, yapraklar, çiçekler ve meyveleri) sağlar.

Fidan Aşılama Nedir? Narenciye ve Avokado Aşılama
Fidan Aşılama Nedir? Narenciye ve Avokado Aşılama

Aynı anaç üzerine birden fazla genetik olarak farklı filiz aşılanabilir. (Aynı anaç üzerine aşılanmış birden fazla çeşidine sahip meyve ağaçları görebilirsiniz.

Tomurcuklanma (Göz Aşısı) , proseste bireysel tomurcukları kullanan aşılamadaki bir varyasyondur. Aşılama veya tomurcuklanma olsun, aşının başarılı olabilmesi için anaç ve kalem yakından ilgili ve uyumlu olmalıdır.

Aşılama, insanlarda organ naklinden çok farklı değildir. İki farklı insanın parçaları, tek ve işlevsel bir birey oluşturmak için bir araya gelir. Ve tıpkı bağışlanan organ ve konakçı arasında kan damarlarına bağlantı yapılması gerektiği gibi..

Bu, bitkilerin dolaşım sisteminin bir parçası olan saptaki kambiyum tabakası ile gerçekleştirilir. anaç ve filiz düzgün bir şekilde bir araya getirildiğinde, kambiyum katmanlarındaki hücreler hızla bölünmeye ve kallus adı verilen bir doku oluşturmaya başlar.

Sonunda, kallus dokusu, anaç ve filizin dolaşım sisteminin birlikte iyileşmesine izin veren bir köprü oluşturur.

Bu, anacın köklerinin filizlere su ve mineraller sağlayabileceği ve filiz, yapraklarında yiyecek üretip anacın köklerine gönderebileceği anlamına gelir. Bu genetik olarak farklı iki bölümden oluşan işleyen bir bitki oluşturur.

Neden Aşılama Yaparız?

Vejetatif veya eşeysiz bitki yayılımının diğer yöntemlerinde olduğu gibi kesme, bölme, katmanlama ve doku kültürü aşılama, üstün bireysel bitkilerin tam genetik kopyalarını oluşturmamızı sağlar.

Örneğin, meyvesi iyi bir ceviz ağacı bulursanız, aşılama ile üstün özelliklere sahip binlerce cevizli ağacın verimli bir şekilde oluşturulmasına izin verirsiniz. Aşılanmış meyve ağaçları, tohumlar (genetik olarak özdeş yavrular üretmeyen) veya kesimlerle yayılanlardan daha erken çiçek açar ve üretir.

Aşılama ve tomurcuklanma çoğu meyve ve fındık ağacı çeşidinin çoğaltılması için yaygın olarak kullanılır.

Gül çeşitleri hala yaygın olarak aşılanır, ancak kendi köklerinde yetiştirilir.

Narenciye ve Avokado Aşılama

Özellikle iyi bir portakal veya avokado yedikten sonra, tohumunu ekmek ve bu lezzetli meyvelerle dolu kendi ağacımızı büyütmek ve meyvelerini yemek bize hep cazip gelmiştir. Bununla birlikte, bu tohumdan yetiştirilen ağaçlar hiç yenmeyen meyveler üretebilir veya ağaçlar uzun yıllar meyve veremeyebilir.

Kaliteli meyve üretmenin en iyi yolu, onlardan fide yetiştirmek ve daha sonra iyi üreticiler olduğu bilinen ağaçlardan tomurcuklanma veya aşılama yapmaktır. Tomurcuklanma ve aşılama, üst düzey çalışma olarak bilinen bir işlem olan olgun narenciye veya avokado ağaçlarını değiştirmek veya eklemek için de kullanılabilir.

Avokado Çimlendirme
Avokado Çimlendirme

Narenciye ve Avokado Tohumlarının Çimlendirilmesi

Narenciye veya avokado fidelerine ekmek için yılın en iyi zamanı erken ilkbahardır. Narenciye veya avokado tohumunu çimlendirmek için, onları iyi drene edilmiş saksı toprağı karışımında drenaj delikleri olan bir tava gibi sığ bir kaba yerleştirin. Tohumu uzunluklarından iki ila üç kat daha derin dikin. Örneğin, 6 mm uzunluğunda bir narenciye tohumu yaklaşık 12 ila 18 mm derinlikte (ekilmelidir) olmalıdır. Tohumu 21 ° ila 27 °C arasında sıcak bir yerde saklayın ve toprağı nemli tutun.

Şeffaf cam veya plastikle kaplanması, uygun nemin korunmasına yardımcı olacaktır. Avokado tohumu da suya asılarak çimlenebilir. Kürdanları yatay olarak üst taraftaki tohuma yerleştirin. Kürdan kabın kenarına dayanacak şekilde, tohumun geniş ucunu küçük bir su kabına asın.

Çimlenmeden sonra (genellikle 12 ila 15 gün), fideleri kaliteli bir saksı toprağı karışımının olduğu daha büyük bir kaba tekrar yerleştirin. (Havalar da donma tehlikesi geçtiyse, fideler kaplara yeniden yerleştirilmek yerine büyümesini istediğiniz yere doğrudan ekilebilir.) Fide, 60 ila 75 cm boyunda tomurcuklanmaya veya aşılamaya hazır olacaktır.

Göz Aşısı ve Aşılama Çeşitleri
Göz Aşısı ve Aşılama Çeşitleri

Göz Aşısı ve Aşılama Çeşitleri

Tomurcuklanma ve aşılama, istenen bir bitkinin (kültivar) tek bir tomurcuk veya sapının (soğan) bir anaç bitkisine bağlandığı vejetatif çoğaltma teknikleridir. Tomurcuklanma da, eşlik eden kabuğu olan tek bir tomurcuk, filiz olarak kullanılır. Aşılamada, bir sap veya dalın bir kısmı filiz olarak kullanılır.

Başarılı tomurcuklanma ve aşılamanın en önemli anahtarlarından biri, filizin anaç üzerine düzgün bir şekilde yerleştirilmesidir. Filiz ve anaçların birlikte büyümeleri için, filiz ve anaç kabuğunun hemen altındaki ince yeşilimsi bitki tabakası (kambiyum) birbirine değecek şekilde hizalanmalıdır. Birbirlerine dokunmazlarsa, tomurcuk veya aşılama başarısız olur. 10 ila 15 gün içinde, başarılı bir tomurcuk veya aşı iki kambiyum tabakasının birlikte büyüdüğü sert beyazımsı bir doku (kallus) oluşturur.

Her zaman keskin kesme veya aşılama aletleri kullanın ve temiz, eşit kesimler yapın. Seçenekler arasında tomurcuklanan bir bıçak, keskin bir mutfak bıçağı veya tek taraflı bir tıraş bıçağı bulunur.

Aşı kalemlerinin veya anaçların kesilmiş yüzeylerinin kurumasına izin vermeyin. Kesilen aşı kalemlerini bir kovaya daldırın, plastikle sarın veya kesildikten hemen sonra aşılayın. Ayrıca, kesimlerin su kaybetmesini önlemeye yardımcı olmak için kesimden sonra yaprakları çıkarın. Çalışma sırasında aşı kalemlerini serin bir yerde saklayın.

Aşılama Yapmak İçin En İyi Zaman

Tomurcuklanma ve aşılama en iyi ilkbaharda yapılır. Sonbaharda tomurcuklanan veya aşılanan narenciye dondan korunmalıdır. Avokado en iyi ilkbaharda kabuk ağaçtan kolayca ayrıldığında aşılanır.

Göz Aşısı

Göz Aşısı, narenciyeyi çoğaltmak için kullanılan standart yöntemdir. En kolay yöntem olmasının yanı sıra, çok sayıda bitkinin az miktarda aşı kalemi ağacından çoğaltılmasına izin verir ve çapları 0,6 ila 2,5 cm arasında olan ağaçlar, anaçlar veya dallar için uygundur.

Göz aşısı sadece yüksek verimli, hastalıksız ağaçlardan alınmalıdır. En iyi narenciye gözü, yeni büyüyen filizin hemen altında bulunur; en iyi avokado filizi, tamamen olgunlaşmış, kösele yaprakları olan sürgünlerin ucunun yakınında bulunur.

T Göz Aşısı Nasıl Yapılır?

T-göz aşısı genellikle narenciye ve avokado için en iyi aşılama yöntemidir. Bir T-göz aşısı yapmak için, anaç üzerinde yerden yaklaşık 20 ila 30 cm T şeklinde bir kesim yapın. T’nin dikey kısmı yaklaşık 2,5 cm uzunluğunda ve yatay kısım anaç çevresindeki mesafenin üçte biri kadar olmalıdır. Kabuğu açmak için bıçağı yavaşça bükün. Anaç kabuğundaki tomurcukları kesmekten kaçının.

Filiz üzerinde tomurcuktan yaklaşık 1,2 cm başlayarak ve tomurcuktan yaklaşık 1,9 ila 2,5 cm sonra biten seçilmiş bir tomurcuğu kesin. Tomurcuktan kabuğun içinden ve ahşaba doğru yaklaşık 1.9 cm kadar yatay bir kesim yapın. Tomurcuklanma için kalkan şeklindeki parçayı yavaşça çıkarın.

Tomurcuğun yatay kesimleri T’nin yatay kesimi ile eşleşene kadar tomurcuğu iki kabuk kanadının altındaki T şekilli kesime doğru kaydırın. Tomurcukları anaç içine yerleştirdikten sonra, tomurcuğu ve anacı kauçukla sarın. Kauçuk, tarımsal mağazalardan temin edilebilir; kauçuk yoksa, geniş lastik bant, yeşil kravat bandı veya esnek bant kullanın. Sarma sırasında tomurcuğu açıkta bırakın. Alanı aşılama mumu veya dolgu macunu ile kaplamayın.

T-Göz Aşısı sonbaharda yapılırsa, tomurcuklar yaklaşık 6 ila 8 hafta içinde iyileşmelidir; ilkbaharda iyileşme yaklaşık 3 ila 4 hafta sürmelidir. Tomurcuk iyileştikten sonra, açın ve tomurcuk birliğinin yaklaşık 30 ila 35 cm üzerindeki kalan sürgünleri kesin.

Resimli Anlatım için tıklayınız.

Dilcikli Aşı

Küçük çaplı 0.6 ila 1.2 cm anaçlar için en iyi aşılama tekniği dilcikli aşılamadır. Dilcikli aşı sonbaharda veya ilkbaharda yapılmalıdır. Dilcikli aşı t göz aşısından daha fazla filiz kullanmasına rağmen, aşılanmış bitkinin daha hızlı gelişmesini sağlar.

Bir dilcikli aşı yapmak için sert ve olgun bir filiz seçin. İlk önce anaçta yaklaşık 2,5 ila 6,2 cm uzunluğunda uzun, eğimli bir kesim yapın. Filiz üzerinde uygun bir kesim yapın. Ahşaba aşağı doğru dilimleyerek hem filiz hem de anaç üzerinde bir “dil” kesin. Diller aşı kalemi ve anaçların birbirine kilitlenmesine izin vermelidir. Filizi anaçlara takın ve bantla sabitleyin. Kapatmak için aşılama mumu uygulayın. Güneş yanmasını önlemek için, yeni dilcikli aşı bölgesi iyileşene kadar güneşten korunmalıdır.

Resimli anlatım için tıklayınız.

Kabuk aşılama

Büyük çaplı ağaçlar veya dallar için en iyi aşılama tekniği kabuk aşılamadır. Kabuk aşılama yapmak için, önce küçük ana dalların filizlendiği bir kasık üzerinde anaç (aşılanacak gövde veya dal) kesin.

Kabuk Aşılama
Kabuk Aşılama

Kalan taze kesilmiş anaçların kabuğuna 6,2 ila 8,7 cm uzunluğunda dikey yarıklar kesin. Bu yarıklar 7,5 ila 12,5 cm arayla olmalıdır. Aşı kalemi başına 4 ila 6 tomurcuk ile 12,5 ila 15 cm uzunluğunda kesin. Aşı kalemleri bundan daha uzun kesilirse, iyileşmeden önce kuruyabilirler. Aşı kalemlerini keserken, aşı kalemi tabanından yaklaşık 7,5 cm uzunluğunda eğimli bir kesim yapın.

Aşılama bıçağı veya çok keskin bir bıçak kullanarak, yarığın bir tarafındaki kabuğu kaldırın. Filiz, uzun kesilmiş yüzeyi anaç ağacının ahşabına bakacak şekilde yarık içine sokun. Filizin kabuğun yarıklarına tam olarak oturduğundan ve kambiyumların düzgün bir şekilde hizalandığından emin olun.

Narenciye aşı kalemlerini ince yassı başlı çivilerle yerine çivileyerek veya güçlü kordon veya ağaç bantla bağlayarak sabitleyin. Avokado aşı kalemi plastik kreş bandı ile sabitleyin. Saç kesimlerinin üst kısımları da dahil olmak üzere tüm kesilmiş yüzeyleri aşılama mumu ile iyice kaplayın.

Aşıyı güneş yanığından korumak için, seyreltilmemiş veya 50/50 suyla karıştırılmış beyaz su bazlı boya ile boyayın. Aşı birliği etrafındaki tüm bölgeyi, aşı kalemleri, mumlu alanlar ve aşı birliğinin altındaki açık gövdeyi boyayın. Aşıyı sık sık inceleyin ve çatlamaya veya kurumaya başlarlarsa tekrar cilalayın.

Fidan Aşılama Nedir? Narenciye ve Avokado Aşılama