Ceviz Ağacı Nasıl Budanır ?

Eğer bir ceviz ağacınız varsa siz de kolayca budama yapabilirsiniz. Ceviz ağaçlarınız 1-2 yıl içinde yetişir, bu dönemler de budama işlemi çok önemlidir, işlem sonrası şekilleri oluşmaya başlar, dalları olgunlaşır ve gelişir.

Ağacınızı, 4 veya 6 yan dallı ve merkez de 1 lider ana gövdeye sahip olacak şekilde budamalısınız. Aşağı yönde gelişmiş, zayıf veya hasarlı dalları kesin ve birbirine sürtünen dallardan kurtulun. Ardından ağaçlarınızı her 3-5 yılda bir olgunlaştıklarında budamaya devam edin. Düzenli bakım ile ağaçlarınızı sağlıklı tutabilir, rakip dallardan kurtulabilir ve büyüme potansiyellerini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Genç Fidanların Olgunlaştırılması

ceviz fidanı budaması

Ağacı 1-2 yaşındayken merkezi lider konumuna getirin.

Yaklaşık 1-2 yıllık bir büyümeden sonra, ceviz ağacınızın temel şekli olmalıdır. Birkaç orta kalınlıkta dallara sahip olmalı ve kabaca 1,2-1,8 metre boyunda olmalıdır. Bu noktada, ağacı merkezi lider konumuna getirmeye başlayabilirsiniz.

Merkezi lider pozisyonu tipik olarak, yanında yaklaşık 5 dal bulunan 1 ana gövdeye sahiptir.

Merkezi lider pozisyonu ağacın doğal büyümesine yardımcı olur ve ağacın anatomisini ışık ve hava sirkülasyonuna açık tutan bir şekle dönüştürür.

Merkezi lider, meyve veren büyük dallara besin tedarikinde yardımcı olur, böylece ağaç mümkün olduğu kadar çok ceviz verir.

ceviz fidanı budama 2

Ağacınızın üstünde 1 ana dal bırakın ve gerisini budayın.

En üstteki dal, ağacınızın tepesini açık ve havadar tutan “merkezi lideriniz”. Tepeye doğru büyüyen başka dallar görüyorsanız, bahçe makasıyla budayın veya bir el testeresi kullanarak onları kesin.

Bu şekilde, ağacınız tüm besinlerini bu en üst dala yönlendirebilir.

üçte birinden kalın dal

Gövde kalınlığının ⅓ değerinden daha kalın dalları budayın.

Ceviz ağaçları budanırken, “3’e 1 kuralı” izlenir. Fidanınızı inceleyip hangi dalları tutacağınıza ve hangilerini çıkaracağınıza karar verin. Gövde çapının ⅓ değerinden daha büyük bir dal bulursanız, 45 derecelik bir açıyla kesin.

Bu şekilde, dallarınız dengeli bir şekilde besin alır, sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyür.

Fidanınız da 1’den fazla kalın dal varsa, diğer dalların da ceviz yetiştirmesi ve geliştirmesi daha zor olacaktır.

ceviz fidanı budaması çatalı

Çatallı dalların bir tarafını ya da tamamını gövdeden kesin.

Çatallı dal, dalda bölünmüş uçlar olup ana daldan 2 dalın büyümesine neden olur. Bu dallar ağaçtan daha fazla besin alır ve sıklıkla diğer dalların ihtiyacı olan hayati besinleri alan sülük görevi görürler.

Bunu önlemek için, tek bir çekim yapmak üzere dalın bir tarafını kesebilir veya dalı tamamen kesebilirsiniz.

Her iki seçenek de ağacınızın besinleri daha iyi korumasına yardımcı olacaktır.
Zaten yeterli sayıda dalınız varsa, dalı tamamen kaldırmak isteyebilirsiniz.

Birkaç seyrek dalınız varsa, çatallı tarafların daha küçük kısımlarını kesin.

çapraz dal budaması

Ağacınızı sağlıklı tutmak için birbirine geçen veya toplanan dalları kesin.

Ağacınızın çerçevesini inceleyin ve kesişen yolları olan veya birlikte dokunan dallar arayın. Bu dallar görüntü olarak çekici değildir ve sıklıkla ağacınızın iç iskeletini hacimli ve erişilmesi zor hale getirir.

Sonuç olarak, ağacınız fazla ceviz veremez. Bunu önlemek için, ağacın gövdesi ile buluşan bu dalları kesin.

Bu şekilde, ağacınız da yalnızca dışa dönük, sağlıklı dallar büyür. Bu ağacı canlandırır, böylece daha az dallara daha fazla enerji gidecektir.

yuvarlak görünüme budama

Ağacınızı biçimlendirmek için sarkan ve hasar görmüş dalları kesin.

1,2–1,5 m veya altındaki tüm dalları kesin. Alçak sarkan dallar, ağacınızı yuvarlak görünümünden uzaklaştırır. Ek olarak, renksiz veya ince dallardan kurtulun.

Küçük ve hasar görmüş dallar ağaçtan besinleri sömürür. Dallarınızı 45 derecelik açıyla kesin, böylece ağaca en az düzeyde hasar vermiş olursunuz.

Ayrıca bu dallar, ağacın genel görünümünden ve şeklinden uzaklaştırır ve çok güçlü olmadıkları için ceviz yetiştirmezler.

[/vc_column][/vc_row]
Ceviz Ağacı Nasıl Budanır ? sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Detaylı bilgi, budama işleri, ve fidan satışı konusunda bizlerden profesyonel destek alabilirsiniz.
Müşteri Hattımız: 0 535 628 10 25